vitron magneticW powszechnie występujących terapiach biorezonansowych, które zostały oparte przede wszystkim na działaniu prądu o konkretnej częstotliwości na potrzeby zwiększenia efektywności terapii zaczęto stosować działanie pola elektromagnetycznego.
Prąd w organizmie może przemieszczać się tam gdzie jest przepływ jonów i mimo swojej skuteczności, w wypadku ognisk zapalnych bardzo często przemieszcza się po ich wierzchu nie docierając do sedna problemu. Właściwością pola elektromagnetycznego jest jego możliwość przenikania każdej ze struktur w organizmie łącznie z kośćmi , co powszechnie zostało wykorzystane do przyspieszenia zrastania się złamań.
W urządzeniu VitronMagnetic zostały zawarte programy ukierunkowane na likwidowanie czynników chorobotwórczych, które często są odpowiedzialne za późniejsze skutki w postaci choroby.
Emisja pola elektromagnetycznego w urządzeniu VitronMagnetic przebiega poprzecznie do orientacji urządzenia.
Działając np. na patogeny układu pokarmowego, urządzenie należy umieścić mniej więcej w środkowej części brzucha tak aby emisja pola rozchodziła się równomiernie.